Parodos ir prekybos centro sintezė

Agnės Palilionytės paroda „Šalti bučiniai“ iki šiol buvo pristatoma kaip „Stepių vilko“ Herminos interpretacija. Dabar ekspozicija demonstruojama viename prekybos ir pramogų centre Vilniuje. Čia, netikėtoje erdvėje, moterys prisitaikė prie aplinkos ir transformavosi nenuleisdamos kartelės. Iš Herminos portretų jos persimainė į rytdienos damas.

Galerijos „Meno alėja“ kuruojama paroda rado vietą modernioje erdvėje. Aukštos baltos lubos, maksimalus apšvietimas. Bevielis nemokamas internetas. Braziliškos kavos aromato fonas. Kalėdiniais papuošimais mirgančios parduotuvių vitrinos. Viso to sūkuryje – moterys. Moterys, nusimetusios Herminos etiketę ir labiau primenančios ateities viziją. Jos stovi ant aukštų molbertų ir siunčia šaltus bučinius praeiviams. Pro ekspoziciją praeina įvairi auditorija. Tokia, koks yra ir pats prekybos centras. Vieni atsigręžia praeidami mėgstama parduotuvę, kiti nepastebi nepakeldami akių nuo išmaniojo telefono. Tačiau Palilionytės moterys mato visus.

Viskas prasideda nekaltai. Parodos ir prekybos centro dialogas vyksta visuose aukštuose. Pokalbis mezgasi pradedant nuo koketuojančio informacinio plakato apie parodą. Vienur iškaboje atvaizduota moteris slėpiningai nužiūri beveidį manekeną su naujos kolekcijos rūbais. Kitur moteris plakate slepia žvilgsnį po skrybėlaite. Nors iš tiesų skaičiuoja greta išstatytų brangakmenių karatus. Dar kitur plakato pagrindinė veikėja – maža kukli mergina, patraukusi įsipareigojusio modelio žvilgsnį. Tokia vienos moters galia. Tačiau parodoje eksponuojamos devynios širdžių ėdikės iš ateities. Palilionytės moterys – drąsios futuristinės koketės. Atsidūrusios Tommy Hilfigerio ir Pierre’o Cardino akiratyje, flirtuoja ne tik su kostiumuotais vyrais, bet ir su jų žmonomis.

Futuristinėms moterims nereikia persekiojančio Monos Lizos žvilgsnio gundymui. Kai jos stebimos, pačios apsimeta nematančios. Rikiuotėje ant medinių molbertų stovinčios damos slepia žvilgsnius po britiškomis skrybėlėmis, nusuka akis nuo žiūrovo ar skersuoja į šalis. Prisidengia kaukėmis ir stebi plačiai atmerktomis akimis, mums nepastebint. Moterys nebando užkalbinti. Bet vis tiek norisi išgirsti balsus, prasiskverbiančius pro šaltų bučinių lūpas. Norisi, kad bučiniai sušiltų. Iš pirmo žvilgsnio pažeidžiamos, tačiau savarankiškos ir laisvos moterys. Nepriklausomos. Nebent kas nors nuspręstų, kad negali be jų gyventi ir tai įrodytų.

Futuristinių moterų nesirenka bet kas. Ir jos nesirenka bet ko.

 

Paroda veikia iki 2016 m. sausio 3d.

PLC „Panorama“ 2 a. , Saltoniškių g. 9, Vilnius

Dirba nuo 10 iki 22 val.