Dainiaus Liškevičiaus paroda „Kolekcija: Exit Resurrection“ Baroti galerijoje

Dainius Liškevičius

KOLEKCIJA

EXIT / RESURRECTION

 

„Taigi, viskas prasideda vėl nuo pradžių*“

 

Klaipėdos Baroti galerijoje liepos 27 d. atidaroma Dainiaus Liškevičiaus paroda KOLEKCIJA: Exit/ Resurrection ir vyks menininko knygos Labyrinthus (leidykla „Lapas“, 2018) pristatymas. Knygoje publikuojamos ir skirtingos įvairių Labirinto stebėtojų interpretacijos – rašytojų Paulinos Pukytės ir Rolando Rastausko, dailės kritikės Agnės Narušytės, meno istorikės Tojanos Račiūnaitės, rašytojos ir menininkės Ievos Gudmonaitės, filosofo Tado Zaronskio ir menotyrininkės Karolinos Rybačiaukaitės ir publikuojama visa estų rašytojo Reino Raudo pjesė „Minotauras“.

Knygos pristatyme dalyvaus knygos sudarytoja menotyrininkė Agnė Narušytė, rašytojas Rolandas Rastauskas ir menininkas Dainius Liškevičius.

„Pirmasis fotografinis vaizdas, kuris iki šių dienų išliko mano atminty ir kurį iki dabar išsaugojau – tai   DDR leidžiamo žurnalo Fotografie (apie 1985) puslapis su publikuota Koen Weissing fotografijos reprodukcija „Chile 1973“, kurioje užfiksuotas gatve einantis žmogus, o kairėje pusėje klajojantį žvilgsnį staiga patraukia prie sienos prigludę trys kareiviai...“ – sako šiuolaikinės dailės menininkas Dainius Liškevičius.

Paroda yra tęsinys, išeinantis iš projekto Labyrinthus, sukurto 2014 m. ir pristatyto Šiuolaikinio meno centre (Vilnius). EXIT yra paskutinio 16-ojo kambario pavadinimas Labyrinthus diagramoje su padalinto Kristaus atvaizdu. Parodoje išeities tašku „didžiajam naratyvui“ papasakoti tampa fotografinių objektų rinkinys-kolekcija bei keletas skulptūrinių objektų, kurie vizualiai sukuria muziejinę atmosferą. Ekspozicijoje pristatomi įvairių geografinės vietos ir skirtingo laikmečio, pasąmonės ir atsitiktinumo aplinkybėms veikiant surinkti vaizdai, kuriuos papildo ir viena Foksal galerijos Varšuvoje archyvinė nuotrauka. Tai Jarosławo Kozłowskio kūrinio „Metafizika” (1972) fotografija, kaip sąlytis su visos Foksal galerijos erdvės atminties diskursu. Pirmą kartą šis projektas buvo eksponuotas Varšuvos Foksal galerijoje 2015 m.

Surinkti vaizdai, spaudžiami laiko ir erdvės rėmų, vaizduoja mūsų būtį bei kolektyvinę sąmonę su tam tikrais socialiniais / laikiškumo ženklais, (autobiografiniais) fragmentais ir savais, plokštumoje sustingusiais pasakojimais. Per susidūrimą su žiūrovu, vaizdai reprezentuoja ne tik patį subjektą/objektą, bet sukuria ir mūsų žiūrėjimo akimirkos laiko erdvę, virstančią vyksmu mūsų sąmonės belaikėje erdvėje. Fotografijose vaizdai reprezentuojami per juose atpažįstamus tris skaičius: 1, 2, 3. Šie besikartojantys matematiniai skaičiai paverčia vaizdus simboliais, ir tampa nuorodomis į sakralumą krikščioniškoje kultūroje, mitologines ir filosofines interpretacijas, pasakojimus kaip religinius potyrius. Naratyvo veiksmas vyksta atpažįstamame socialiniame lauke, kuriame šie skaičių simboliai veikia kaip tradicija ar neišvengiamas dėsnis, kaip natūrali visuomenės molekulinė egzistencijos jungtis, persmelkta ironijos.

Intuityviai pagal priskirtą jiems (vaizdams) eiliškumą, dėliojasi ornamentas, kurio ritmą kuria atpažįstami jau minėti skaičiai. Jungtis, atsirandančias tarp atskirų vaizdinių segmentų, vėliau galbūt konstruoja ar montuoja pati sąmonė. Net ir iš pažiūros visai nesusijusias dalis, sąmonė randa būdų kaip jas apjungti į linijinį pasakojimą, tam padeda vaizduose slypintys skaičiai. Pradžia gali atsirasti bet kuriame taške ir judėti bet kuria kryptimi. Taip besikuriantys pasakojimai peršoka laiko ir geografines (vietos) bei logines erdves ir tampa pažinūs sau. Tuo būdu kolekcija konstruoja nujaučiamą naratyvą, besijungiantį sunkiai matomomis loginėmis gijomis. Ekspoziciją papildantis lydintis tekstas sukonstruotas ta pačia ready-made strategija, kaip ir fotografinė dalis. Tekstas netampa vaizdinės ir literatūrinės dalies apjungiantis elementas, tai tiesiog vaizdą užklojantis dar vienas tinklelis, kurio dėka gaunamas trečiasis sluoksnis, vizualinis rebusas – asmeninė kelionė... testamentas, viena iš menininko pasaulio versijų.

(„Sėkminga pabaiga – tai viskas puiku”).

 

Paroda veiks iki rugpjūčio 16 d.

 

* Pasimetusi citata.