Paskutinį birželio savaitgalį Nidoje – 9-asis VDA Nidos meno kolonijos simpoziumas

2019-06-25

Vilniaus dailės akademijos Nidos meno kolonijoje birželio 28-30 d. jau 9-ąjį kartą vyks tiek vietos gyventojams, tiek kurorto svečiams, tiek meno profesionalams gerai pažįstamas visuomenei atviras tarptautinis Inter-formato simpoziumas. Šių metų tema – apie humoro ir absurdo takumą. Susibūrę menininkai, filosofai, sociologai ir muzikai klaus, ar ir kaip skirtingi humoro mechanizmai gali keisti požiūrį į „tikrovę“, kelti iššūkius įsitvirtinusioms nuostatoms ir įvairiems tabu.

Programoje – pasivaikščiojimai, bingo žaidimas ir videodarbų peržiūros

Trijų dienų programą sudaro daug skirtingo pobūdžio renginių: paskaitos, piligriminė kelionė į kopas, diskusijos, šmaikščios kavos pertraukėlės, performansai ir kt.  Simpoziumo pranešėjai ir atlikėjai – savo srityse gerai pažįstami Lietuvos ir užsienio menininkai.

Humorą su šiuolaikiniu menu jungiantis Olavas Westphalenas ruošia simpoziumo atidarymo paskaitą bei dalyvaujamąjį hepeningą, kuriais analizuoja kultūrinį nesusikalbėjimą ir egzistencinius klausimus. Jis yra įkūręs „Modernios komedijos mene muziejų“ (MoMCo) ir kartu su simpoziumo kuratore Lívia Páldi sudaręs skaitinį „Disfunkcinė komedija“. Nidos meno kolonijoje trumpai jau lankiusis su dalyvavimo menu ir humoru dirbanti menininkė Dafna Maimon kuria dviejų etapų programą „Žmogaus skaliko programa: šuns poelgis“, kuri susidės iš režisuojamos patirties ir piligrimystės kopose.

Konceptuali Irinos Gheorghe ekskursija skatins dalyvius „tyrinėti nepastebimą“, o rašytoja, menininkė Paulina Eglė Pukytė pakvies į Kolonijos skaityklą pažaisti „Juokingą-nejuokingą bingo“. Kolektyvas Janks Archive” (Benas Kinsley ir Jessica Langle) pokalbio-hepeningo forma pristatys įžeidinėjimų humoro istoriją.

Į Nidos meno kolonijos rezidenciją mėnesiu anksčiau susirinkę Justinas Tyleris Tate’as (Error Collective) ir Žygimantas Kudirka simpoziumui ruošia naujus kūrinius. J. T. Tate’as specialiam vakariniam renginiui konstruoja dekoracinius elementus, o Ž. Kudirka kuria dienoraštinį garso performansą.

Įtraukiant regioninį aspektą, simpoziume taip pat bus siekiama pažvelgti į lokalų postsovietinį ir postsocialistinį būvį ir juokingas, net absurdiškas, situacijas, įvykstančias, kai praeitis susiduria su dabartimi, Rytai susitinka su Vakarais, periferija su centru, menas – gyvenimu, lokalus su globaliu.

 

Pilną simpoziumo programą galite peržiūrėti čia (anglų k.)

Išsamesnis renginių ir dalyvių pristatymas čia (anglų k.)

Visi trijų dienų renginiai atviri.

 

Humoras – nepakankamai įvertintas savirefleksijos įrankis

Komiški komunikacijos žanrai (ironija, satyra, komedija, absurdo humoras ir t.t.) dažnai nuvertinami, laikomi tiesiog išdykavimu arba nėra galimi dėl politinio korektiškumo. Kuratoriai Lívia Páldi ir Vytautas Michelkevičius tiki, kad komiški žanrai – geriausia priemonė apnuoginti absurdiškumus meno ir akademijos pasaulyje, išvaryti mus iš „profesionalumo burbulo“ ir kitaip priartėti prie populizmo valdomos realybės.

„Paskutiniajam simpoziumui tokia tema pasirinkta todėl, kad humoras dabar atrodo kaip vienintelė galimybė reaguoti į šiandieninę šiuolaikinio meno situaciją ir jo įtemptą, kartais net  absurdišką sąveiką su visuomene“, – teigia kuratorius V. Michelkevičius.

Simpoziumo rengėjai siūlo mesti iššūkį pernelyg rimtam bendravimo būdui ir apmąstyti humoro potencialą savikritikai bei savirefleksijai. Simpoziume humoras taps įrankiu diskutuoti jautriomis ir kompleksiškomis temomis apie rasę, lytį, klasinę struktūrą, etniškumą, seksualumą, smurtą ir asmeninę tapatybę.

Kas yra Inter-formato simpoziumas?

Simpoziumo formatas svyruoja tarp konferencijos ir festivalio, bet, atsižvelgiant į vietos atokumą, visi esantys asmenys tampa aktyviais dalyviais. Inter-formato simpoziumai VDA Nidos meno kolonijoje vyksta nuo 2011 m.. Jie suteikia tarpdalykinę platformą meno ir mokslo susitikimams bei sujungia kolonijos meno, edukacijos ir rezidencijų programas.

Nuo pat 2011-ųjų prie simpoziumo dirbantis Nidos meno kolonijos meninis direktorius, dėstytojas, kritikas ir kuratorius dr. Vytautas Michelkevičius kiekvienais metais kviečiasi vis kitą kuratorių(ę) ir drauge tyrinėja pasirinktą temą ar problematiką. Šiemet jau 9-ajam ir paskutiniajam simpoziumui rimtai, tačiau dėl to ne mažiau linksmai sudarant programą jam talkino Budapešte gimusi, šiuo metu Dubline gyvenanti kuratorė Lívia Páldi.

Simpoziumą organizuoja VŠĮ MENE bendradarbiaujant su VDA Nidos meno kolonija. Dalinai remia Lietuvos kultūros taryba ir LR Kultūros ministerija.